تاريخ : ۱۳٩٢/۱/٢۸ | ٤:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهندس امید ابراهیمی

زلزله بسیار شدیدی سراوان در استان سیستان و بلوچستان را لرزاند‌. مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی این زمین لرزه را ‌۷.۵ ریشتر و عمق آن را ۹۵ کیلومتری زمین اعلام کرده است. زمان این زلزله نیز ۱۵ و ۱۴ دقیقه بعد از ظهر اعلام شده است. زمین لرزه حتی در دهلی نو پایتخت هند نیز احساس شده است.
دکتر مهدی زارع، معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی، این زلزله را بزرگ‌ترین زلزله ایران در حدود پنجاه سال اخیر دانسته است. زارع با بیان اینکه امروز پس از شانزده سال، شاهد رخداد زلزله‌ای با بزرگای بالای ۷ ریشتر در فلات ایران بودیم، اظهار کرده است: بزرگ‌ترین زلزله قبلی در ایران زلزله سال ۱۳۳۶ در سنگچال مازندران با بزرگی ۷.‌۵ ریشتر بوده است. وی کانون زلزله را ۳۶ کیلومتری شمال گشت و ۸۶ کیلومتری جنوب شرقی خاش و ۵۵ کیلومتری شمال شرق سراوان عنوان کرد.

شبکه لرزه نگاری پژوهشگاه بزرگی این زلزله را ۷. ۷ درجه در مقیاس امواج‌ درونی زمین اندازه‌گیری کرده و زارع نیز شدت آن را هشت در مقیاس مرکالی پیش بینی کرد.

 

راشا تودی به نقل از مرکز زمین‌شناسی آمریکا خبر داده ‌که شدت زمین‌لرزه، هفت و هشت دهم ریشتر و عمق آن ۸۲ کیلومتری زمین بوده است؛ محل وقوع نیز در ۸۲ کیلومتری شرق خاش اعلام شده است. زلزله علاوه بر دهلی نو در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز احساس شده است.

محمود مظفر، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اعلام خبر وقوع زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.‌۵ ریشتر در اعماق درونی زمین، گفته است: در پی وقوع این زمین لرزه علاوه بر پنج تیم ارزیاب اعزامی‌از شعب شهرستان‌های خاش و سراوان به منطقه، پنج تیم امدادی دیگر نیز به همراه سه فروند بالگرد از استان‌های معین به این منطقه فرستاده شده‌اند تا نسبت به بررسی خسارت احتمالی و کمک‌رسانی اقدام کنند.

وی با بی‌سابقه خواندن وقوع زمین‌لرزه‌ای با این بزرگی در کشور‌ افزود: در پی وقوع زمین لرزه در ۳۶ کیلومتری منطقه «گشت» حد فاصل خاش و سراوان، تیم‌های ارزیابی و امدادی جمعیت‌های هلال‌احمر استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان از راه زمین و هوا به مناطق زلزله‌زده فرستاده شده‌اند.

مظفر در عین حال گفت که بنا بر اطلاعات آماری سرشماری سال ۸۵ خوشبختانه شمار خانواده‌های ساکن در این منطقه بالا نیست. وی همچنین اظهار کرد که از میزان تلفات و خسارت‌های احتمالی زلزله، گزارشی به دست نیامده است.

پویا حاجیان مسئول روابط عمومی‌جمعیت هلال احمر در گفتگو «تابناک»، جمعیت مناطق پرخطر در نزدیکی کانون زلزله را چهار هزار و پانصد نفر اعلام کرد و از آغاز امدادرسانی با ۱۸۰ امدادگر سیستان و بلوچستان خبر داد و اعزام تیم‌های بهداشتی و امدادی دیگر از استان‌های اطراف به این استان خبر داد و البته تاکید کرد با توجه به عمق ۹۵ کیلومتری زلزله، خوشبختانه حجم سانحه دیدگان اندک بوده است.

بعضی منابع خبری از مرگ بیش از چهل نفر خبر داده‌اند که این آمار تکذیب شد و بر اساس آمار اعلام شده از سوی روابط عمومی‌هلال احمر، تنها تعدادی از بناهای مسکونی تخریب شده و ۶ نفر زخمی‌شده اند و کشته ای تاکنون نداشته است. آمار رسانه‌های پاکستانی، مرگ حداقل دوازده نفر را در این کشور تائید می‌کند.

سراوان یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان شهر سراوان ‌و جمعیت آن، بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۳۹٬۹۵۰ نفر بوده‌ و جمعیت شهرستان خاش نیز بنا بر سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۶۷٫ ۸۵۱ نفر بوده ‌است.تاريخ : ۱۳٩٢/۱/٢۱ | ۳:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : مهندس امید ابراهیمی

 

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینگه عملیات جست و جو و نجات در مناطق زلزله زده استان بوشهر ساعت ۱۲ شب گذشته به پایان رسیده است خاطر نشان کرد: در حال حاضر با برپایی چادرها، اسکان اضطراری هزار خانوار انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر،  بدنبال وقوع این زمین لرزه در ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه سه‌شنبه ۲۰ فروردین و حضور نیروهای امدادی جهت انجام عملیات جست و جو، آوار برداری و نجات، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: عملیات جست و جو و نجات ساعت ۱۲ شب گذشته به پایان رسیده است.

محمود مظفر با تاکید بر شروع مرحله اسکان و تغذیه اضطراری زلزله زدگان تصریح کرد: با برپایی چادرها در حال حاضر اسکان  ۱۰۰۰ خانوار زلزله زده صورت پذیرفته و همچنان اسکان اضطراری سایر آسیب دیدگان زلزله ادامه دارد.تاريخ : ۱۳٩٢/۱/٦ | ٧:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مهندس امید ابراهیمیتاريخ : ۱۳٩٢/۱/٦ | ٧:٠٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهندس امید ابراهیمی

جعفریان، رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به همراه نقی ئی، معاون امور جوانان جمعیت استان تهران، از پستهای راهنمائی مسافرین نوروزی مستقر در شهرستنهای ورامین، پیشوا و پاکدشت بازدید نموده و ضمن تبریک سال نو و تشکر از زحمات اعضاء و پرسنل حاضر در پایگاهها، از نحوه خدمات رسانی به هموطنان عزیز مطلع شدند.

در این بازدید، رئیس سازمان جوانان، در جمع گروه خبری صدا و سیما، فعالیتها و خدمات سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ایام نوروز را تشریح نمودند.  • قالب بلاگ اسکای
  • بازی سیاه