تاريخ : ۱۳٩۳/۱/٢٢ | ٢:۱٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مهندس امید ابراهیمی

 

طرحی برای زنان در روزهای سخت امداد
جمعیت هلال احمر معتقد است امدادرسانی صحیح و به موقع به زنان آسیب‌دیده در حوادث، با توجه به مسائل فرهنگی، اعتقادی و شرعی و تلاش در جهت ایجاد اطمینان‌خاطر و تامین امنیت فکری زنان و کودکان در زمان حوادث و سوانح با حضور زنان امدادگر و نجاتگر از ضروریات جامعه ایران است. بر همین اساس هم دفتر امور زنان جمعیت هلال‌­احمر با اجرای طرح توانا و تشکیل تیم­های امدادی زنان امدادگر اولین گام را در تحقق اهداف خود برداشت تا نشان دهد حضور زنان در صحنه­‌های امداد و نجات تا چه اندازه حائز اهمیت است.


طرح توانا بر مبنای توانمندسازی زنان در امر امداد و نجات شکل گرفت با این تفاوت که گروه­های هدف آن متفاوت و در ۴ گروه کلی تقسیم­‌بندی می­شود. در واقع چهار رده تیم توانا وجود دارد که هر کدام تیم­های مجزایی را شامل می­شود. تیم توانای ۱ متشکل از تیم­های تخصصی امدادی زنان شاغل در جمعیت هلال­‌احمر است. تیم توانای ۲ تیم­های تخصصی امدادی زنان داوطلب در سازمان­های داوطلبان و جوانان است. تیم توانا ۳ نیز از تیم­های تخصصی امدادی زنان شاغل در سازمان­ها و وزارتخانه­‌های دولتی تشکیل شده و تیم توانا ۴ شامل تیم­های تخصصی امدادی زنان در سطح محلات شهرها و روستاها است که به صورت گروه­های امداد و نجات در هر محله فعالیت می­کنند.

در مورد تاریخچه این طرح باید گفت طرح توانا که با همکاریNGO ها به اجرا در آمده است، در همایش بزرگ توانمندی­های نوین جمعیت هلال­‌احمر، آبان­ماه سال ۱۳۸۹ کلید خورد و آغاز به کار کرد اما این طرح که بازخوردهای زیادی داشته تنها به استان تهران محدود نشد و با یک برنامه­‌ریزی دقیق تصمیم گرفته شد تا از تمام توانمندی­های زنان ایران در گوشه گوشه این مرز و بوم استفاده شود و امکانات یکسان برای یادگیری آموزش­ها در اختیار آنها قرار گیرد.  • قالب بلاگ اسکای
  • بازی سیاه