در هوای آلوده تا می توانید شیر بنوشید


مصرف غذاهایی که حاوی آنتی اکسیدان های سلنیوم و بتاکاروتن هستند ، توصیه می شود سبزی ها و میوه هایی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل،اسفناج، کلم و زردآلو بتاکاروتن دارند. سلنیوم را هم می توان در غذاهای دریایی، مرغ، نان، آجیل و غلات سبوس دار پیدا کرد.

همچنین استفاده از ویتامین های مختلف D ، A، E وCتوصیه می شود بنابراین بهتر است در محل کار و چه پشت فرمان از سبزی ها و میوه هایی همچون کرفس، اسفناج، گوجه فرنگی، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و کاهو استفاده شود که غنی از ویتامین C هستند.

البته مصرف جوانه گندم، روغن های گیاهی، گردو، بادام، زیتون و جگر که منابع ویتامین E هستند نیز نباید فراموش کنیم . این ویتامین می تواند مسمومیت ناشی از آلودگی هوا را خنثی کند.منابع مناسب ویتامین D هم شیر، کره و زرده تخم مرغ هستند که باید در برنامه غذایی روزانه باشند .

همچنین مصرف روزانه یک عدد سیب می تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهد و استفاده از میوه هایی مانند پرتقال و توت فرنگی نیز در این زمینه توصیه می شود.

** سیر و پیاز بخورید

سیر، پیاز و تره فرنگی هر قدر هم که بوی آنها آزاردهنده باشد ، بسیار مفید است زیرا آنها حاوی مقدار زیادی گوگرد هستند که می توانند از مخاط دستگاه تنفسی محافظت کنند.

** نوشیدن آب فراوان را فراموش نکنید

نوشیدن آب فراوان در روزهای آلودگی هوا به کلیه ها کمک می کند تا بهتر کار کنند واملاح اضافی را از بدن خارج کنند بدین ترتیب ذرات آلودگی مدت کمتری در بدن باقی می مان

/ 0 نظر / 8 بازدید